pomagam ludziom i organizacjom pracować efektywnie i z satysfakcją

4 złodziei produktywności

Czas nie jest z gumy, a czas matki małych dzieci, obfituje zwykle w obowiązki i zadnia. Jeśli dodatkowo jesteś jedną z tych mam, które chcą osiągać zamierzone cele zawodowe, nie masz wyjścia, musisz zadbać o swoją produktywność. Żeby pracować efektywniej, warto poznać i wyeliminować 4 złodziei produktywności opisanych przez Garrego Kellera w książce „Jedna rzecz”:

 

Nieumiejętność odmawiania

Być może jesteś jedną z tych osób, którym trudność sprawia powiedzenie innym „nie”. Jednak jeśli chcesz realizować ważne dla siebie cele, potrzebujesz czasu i skupienia na swoich priorytetach. Żeby móc powiedzieć „tak” swoim priorytetom, trzeba powiedzieć „nie” wielu osobom i sprawom. A Ty przedkładasz swoje priorytety nad priorytety innych osób?

 

Lęk przed chaosem

Koncentracja na priorytetach skutkuje tym, że nie zajmujesz się sprawami mniej istotnymi, a przynajmniej nie robisz tego w pierwszej kolejności. Oznacza to, że na pewne sprawy po prostu brakuje już miejsca i warto to zaakceptować, żeby nie wpędzać się we frustrację. Oczywiście jeżeli realizujesz swój zawodowy wielki cel, nie wyklucza to, a wręcz nie powinno, rezerwowania czasu dla siebie oraz na relację z bliskimi. Chyba chcesz mieć z kim dzielić się swoimi sukcesami?

 

Złe nawyki zdrowotne

Żeby żyć tak jak chcesz, nie możesz zaniedbywać własnego zdrowia w różnych jego aspektach. Zatroszcz się o to, by mieć źródło energii do działania. Zadbaj o sen, odpoczynek, odżywianie się, ale także o emocje oraz przestrzeń na rozwój duchowy, jakkolwiek go rozumiesz. Poszukaj sposobów na to, by móc zadbać o siebie. Praca w środku nocy, gdy dzieci zasną, to rozwiązanie na krótką metę.

 

Brak wsparcia ze strony otoczenia

Nie zawsze mamy to szczęście, że otoczenie ochoczo wspiera nas w naszych dążeniach. Czasami może wynikać to z obaw tych osób i trochę niefortunnie okazywanej troski. Może to wynikać z ich własnych ograniczających przekonań. Zadbaj o to, by znaleźć źródła wsparcia w swoim otoczeniu. Pokaż, że jest to dla Ciebie naprawdę ważna sprawa. Jeśli to możliwe, zrezygnuj lub ogranicz relacje z osobami, które „ciągną Cię w dół”.

 

Który złodziej najbardziej sabotuje Twoje plany? Co możesz zrobić, żeby sobie z nim poradzić?

 

Jeśli potrzebujesz wsparcia w radzeniu sobie z realizacją celów i byciu pewną siebie i produktywną kobietą, skontaktuj się ze mną, chętnie porozmawiam o tym w jaki sposób mogę Cię wesprzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

thirteen + twelve =