Czy jesteś już gotowa na zmianę? Poznaj kolejne etapy prowadzące do trwałej zmiany w Twoim życiu, sprawdź na jakim aktualnie się znajdujesz?

 

Etap prekontemplacji

Na tym etapie brak gotowości do tego, by coś zmienić w swoim życiu. Chętnie za to znajdziesz powody dla których nie musisz lub nie powinnaś nic zmieniać. Ewentualnie znajdziesz kogoś kto jest „winny” całej tej sytuacji, możesz tutaj wstawić dowolną osobę, osoby czy instytucję.

 

Etap kontemplacji

Na tym etapie myślisz o zmianie na przestrzeni najbliższych 6 miesięcy. Widzisz już co dzięki niej możesz zyskać, ale widzisz też jaką ceną za to będziesz musiała zapłacić. Na tym etapie grozi Ci ryzyko odwlekania momentu startu, dobrze, żebyś była tego świadoma. Może nie warto już dłużej czekać na “TEN MOMENT”?

 

Etap przygotowania
Ten etap nazywany jest również etapem planowania. Zaczynasz budzić się do działania i planować pierwsze kroki w ciągu najbliższego miesiąca. Wiesz już, że warto coś zmienić i zamiast dłużej zastanawiać się nad problemem, zaczynasz szukać rozwiązań i planować.

 

Etap działania

To moment kiedy zaczynasz wdrażać plan w życie. Jeśli dobrze się przygotowałaś, a Twój plan jest przemyślany, to na tym etapie zaczynasz dostrzegać pozytywne efekty Twojej wyczekiwanej zmiany. Pierwsze sukcesy mobilizują do stawiania kolejnych kroków. Zwróć jednak uwagę, że to jeszcze nie koniec i nie odpuszczaj.

 

Etap utrzymania

To bardzo ważny etap, o którym czasami się zapomina. W tym momencie Twoim celem jest ustabilizowanie zmiany. Dobrym sposobem jest wypracowanie nawyków, które pozwolą Ci zautomatyzować Twoje działania i zapewnić ich trwałość. To moment w którym warto przygotować strategie zaradcze, na wypadek pojawiających się trudności. Pomocne jest również uzyskanie wsparcia, gdyż Twoje otoczenie może świadomie lub nie dążyć do przywrócenia poprzedniego stanu rzeczy. Planując swoją wyczekaną zmianę, warto przygotować się pod różnym kątem do wysiłku związanego z jej utrzymaniem. Ta faza może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

 

Etap zakończenia

Na tym etapie możesz mieć pewność, że zmiana jest zbudowana na solidnych fundamentach i wyzwania emocjonalne czy inne życiowe wzloty i upadki nie wpłyną negatywnie na wypracowane przez Ciebie rezultaty.

 

Na jakim etapie jesteś teraz?

 

Masz pytania, szukasz wsparcia na drodze do Twojego wymarzonego celu? Skontaktuj się ze mną, znajdziemy sposób adekwatny do etapu na którym się znajdujesz.

Wpis powstał na podstawie modelu etapów zmiany wg modelu J.O.Prochaski