pomagam ludziom i organizacjom pracować efektywnie i z satysfakcją

Szykujesz się na rozmowę o pracę?

W dotychczasowej pracy zawodowej nie raz miałam okazję prowadzić spotkania rekrutacyjne jako HRówka lub do swojego zespołu. Mam kilka wniosków, które mogą Cię zainteresować i pomóc z sukcesem przejść przez rekrutacyjne sito.

 

Na początek przygotowanie

Zanim ruszysz zdobywać nową pracę, przygotuj sobie odpowiedzi na standardowe pytania pojawiające się na tego typu rozmowach. Dzięki temu, odpowiedzi będą bardziej przemyślane, pomoże to również zniwelować stres. Oczywiście nie chodzi o to, żeby nauczyć się ich na pamięć, ale o to, żeby mieć gotowy pomysł.

Przykładowe pytania mogą dotyczyć:

– Mocnych i słabych stron (warto zastanowić się nad własnymi zasobami w kontekście wymagań na danym stanowisku).

-Planów zawodowych w różnej perspektywie czasowej.

– Trudnych, stresujących sytuacji w przeszłości oraz sposobów w jaki sobie poradziłaś.

– Powodów dla których aplikujesz na dane stanowisko i dla których to właśnie Ciebie warto zatrudnić (patrz punkt pierwszy).

– Doświadczeń zawodowych (dobrze przytoczyć konkretne zadania i projekty).

– Powodów zmiany pracy (opowieści o konflikcie z szefem mogą być niepokojące dla pracodawcy, bądź dyplomatą).

 

Unikaj frazesów i ogólników

„Chcę się rozwijać, …yyy”, to świetnie, ale co to dla Ciebie konkretnie oznacza, jakie cele chcesz osiągnąć i w jaki sposób? Jak ma Ci w tym pomóc praca na stanowisku na które aplikujesz?

Pomyśl również o konkretnych sytuacjach, które uwiarygodnią Twoje kompetencje np. dobrze radzę sobie z organizacją wydarzeń, co udowodniłam organizując 2 dniowy wyjazd dla całego oddziału firmy, który był wysoko oceniony przez uczestników i przełożonych.

 

Zainteresuj sobą

Dobrze jeśli w jakiś sposób zainteresujesz rozmówcę, ułatwi to rekruterowi zapamiętanie właśnie Ciebie na tle pozostałych kandydatów o podobnych kwalifikacjach. Może masz jakieś ciekawe zainteresowania albo uczestniczyłaś w niecodziennym projekcie? Jeśli masz bardziej standardowe hobby to też nie problem, ważne, żeby nie było zmyślone. Prawdziwa anegdota: „Lubię czytać książki. A co Pani ostatnio czytała? Yyy”

 

Dowiedz się czegoś o firmie

Poszukaj informacji o firmie do której się wybierasz. Super jeśli przygotujesz również pytania do potencjalnego pracodawcy. Same dokumenty rekrutacyjne powinny być również przygotowane pod konkretną ofertę. W tym wypadku „kopiuj, wklej” to moim zdaniem za mało.

 

Znaj swoją wartość

Warto zastanowić się także nad widełkami oczekiwanych zarobków i nie zaniżać ich nadmiernie jeśli nie masz noża na gardle… Można na przykład wspomnieć, że jesteś otwarta na negocjacje. Czasami firmy mają ściśle określony budżet i tego rekruter nie przeskoczy. Pewnie pamiętasz brutto i netto i które jest które?!

Obu stronom powinno zależeć, a jeśli masz złe przeczucia, spróbuj poszukać informacji o pracy w firmie i w razie czego uciekaj…

 

Uspokój się

Świadome oddychanie to ekspresowy sposób na ewentualny stres. Pomaga też nastawienie, że od tego nie zależy całe Twoje życie (nawet jeśli w danym momencie myślisz, że tak jest).

 

Nie poddawaj się do końca! Pamiętam rozmowę na której rekrutująca mnie osoba miała cały czas bardzo ponurą minę, mimo  moich prób ożywienia atmosfery, więc nie liczyłam na pozytywny efekt. Potem spędziłam w tej firmie kilka lat.

Nastrój się przed rozmową, wyobraź sobie, jak z sukcesem przechodzisz rozmowę. Puść mobilizującą piosenką w samochodzie, uśmiechnij się do siebie, wyprostuj i ruszaj śmiało.

 

Dopracuj szczegóły

Zwróć uwagę na ubiór dopasowany do stanowiska i firmy, zastanów się jakie wrażenie chcesz osiągnąć.

Sprawdź adres, zadbaj o to, żeby się nie spóźnić. Korki lubią pojawiać się w najbardziej strategicznych momentach.

 

Na koniec dodam, że rekruter też człowiek.

Jeśli chcesz popracować nad pewnością siebie, by skuteczniej osiągać swoje zawodowe cele skontaktuj się ze mną i umów na bezpłatną konsultację. Chętnie Ci w tym pomogę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × one =